5 ознак того, що у вас дефіцит фолієвої кислоти

Вітаміни групи B виконують низку важливих функцій в організмі: вони допомагають вам формувати нові клітини крові та підтримувати здоров’я клітин, сприяють метаболізму (перетворення їжі в енергію) і сприяють здоров’ю серця та мозку. Зокрема, фолієва кислота, також відома як вітамін В9, взаємодіє з вітаміном В12 для створення еритроцитів і використання заліза в організмі.

Занадто мало фолієвої кислоти, відоме як дефіцит вітаміну B9 або дефіцит фолієвої кислоти, може вплинути на ваші еритроцити та спричинити низку проблем зі здоров’ям.

Вам цікаво, як виявити проблему — і що з нею робити? Ось усе, що вам потрібно знати про дефіцит фолієвої кислоти, включаючи п’ять симптомів, на які слід звернути увагу.

Навіщо нашому організму потрібен фолат?

Ваше тіло потребує фолієвої кислоти для виконання ряду основних функцій, багато з яких пов’язані з формуванням і ростом здорових клітин.

Фолієва кислота необхідна для синтезу ДНК, поділу клітин і формування червоних кров’яних тілець. Це особливо важливо під час вагітності для запобігання вродженим дефектам і підтримки загального росту.

Це також важливо для підтримки здоров’я серця.

Фолієва кислота допомагає підтримувати процес вивільнення оксиду азоту, що має вирішальне значення для розслаблення кровоносних судин і забезпечення оптимального кровотоку, сприяючи загальному здоров’ю серцево-судинної системи. Фолієва кислота відіграє ще одну важливу роль у здоров’ї серця, допомагаючи регулювати рівень гомоцистеїну в крові, який, якщо він підвищений, може збільшити утворення тромбів і ризик серцевих захворювань.

Що означає мати дефіцит фолієвої кислоти?

Дефіцит фолієвої кислоти виникає, коли організму не вистачає фолієвої кислоти для задоволення своїх потреб. Більшість підлітків і дорослих потребують 400 мкг дієтичного еквівалента фолієвої кислоти (DFE) щодня.

Вагітним жінкам потрібно 600 мкг DFE, а людям, які годують грудьми, потрібно 500 мкг DFE.

Кількість харчових фолієвих еквівалентів, що містяться в їжі, дорівнює мікрограмам фолієвої кислоти, як повідомляється, а дієтичні фолієві еквіваленти, що містяться у збагачених продуктах, дорівнюють мікрограмам харчових фолатів плюс 1,7 мікрограмів доданої фолієвої кислоти. На даний момент для планування та оцінки адекватності споживання фолієвої кислоти рекомендується використання харчових еквівалентів фолієвої кислоти.

Хто найбільше схильний до низького рівня фолієвої кислоти?

Є кілька груп людей, які можуть мати непропорційний ризик дефіциту фолієвої кислоти. Зокрема кожен, чия дієта включає недостатнє споживання фолієвої кислоти, наприклад, ті, хто дотримується суворої м’ясоїдної дієти, обмеженої кількості фруктів, овочів, бобових, сої та цільного зерна, може ризикувати дефіцитом фолієвої кислоти.

Вагітні жінки та жінки, які годують грудьми, потреби у яких у фолієвій кислоті вищі, ніж у решти населення, також піддаються підвищеному ризику дефіциту фолієвої кислоти, особливо якщо вони не коригують свій раціон або харчові добавки відповідно до цієї потреби.

Особи з певними захворюваннями, які впливають на засвоєння або метаболізм фолієвої кислоти, також можуть мати підвищений ризик дефіциту фолієвої кислоти, додає Рутенштейн: «Це включає целіакію, запальні захворювання кишечника та певні захворювання печінки».

Як діагностується дефіцит фолієвої кислоти?

Найкращий спосіб дізнатися свій статус фолієвої кислоти — запросити у свого лікаря аналіз крові, відомий як тест на фолієву кислоту в сироватці крові. Ваш лікар може також захотіти замовити аналіз повного аналізу крові (CBC), який вимірює кількість еритроцитів, а також може виявити певні ракові захворювання крові, анемію, інфекції, запалення та інші захворювання.

Тестування фолієвої кислоти в сироватці крові зазвичай є адекватним вимірюванням рівня фолієвої кислоти, але якщо ваш лікар підозрює дефіцит фолієвої кислоти, незважаючи на нормальний рівень фолієвої кислоти в сироватці крові та виключений дефіцит B12, рівень фолієвої кислоти в еритроцитах може бути додатково оцінений.

Симптоми дефіциту фолієвої кислоти

Існує кілька симптомів, пов’язаних з дефіцитом фолієвої кислоти, хоча важливо зазначити, що багато з них є неспецифічними та можуть нагадувати симптоми інших захворювань.

1. Втома

Люди з дефіцитом фолієвої кислоти можуть відчувати втому та слабкість, якщо у них розвивається фолієводефіцитна анемія. Зазвичай це пов’язано зі зниженим виробленням червоних кров’яних тілець, а також може статися у випадку аномально низького рівня гемоглобіну в червоних кров’яних тільцях.

2. Блідість шкіри

Мор каже, що бліда шкіра також може бути ознакою дефіциту фолієвої кислоти або фолієводефіцитної анемії, оскільки в кровообігу недостатньо еритроцитів. Хоча бліда шкіра зазвичай не свідчить про хворобу, зміна звичайного тону шкіри на незвичайно блідий може свідчити про проблему.

3. Задишка

Деякі люди з дефіцитом фолієвої кислоти відчуватимуть задишку через недостатній транспорт кисню. Інколи це також може супроводжуватися прискореним диханням, додає Національна служба охорони здоров’я Великобританії (NHS).

4. Дратівливість або зміни настрою

Деякі люди з дефіцитом фолієвої кислоти також помітять, що вони більш дратівливі, ніж зазвичай, відчувають перепади настрою та зміни поведінки.

Дефіцит фолієвої кислоти пов’язаний із наявністю депресії, може перешкоджати реакції на антидепресанти та може сприяти рецидиву депресії. Низький рівень фолієвої кислоти, вітаміну групи В, також пов’язаний із поганою когнітивною функцією, яка поширена серед пацієнтів з депресією.

5. Виразки в роті

Виразки в роті та пов’язані з ними набряки або біль у роті також можуть бути ознаками дефіциту фолієвої кислоти.

Рецидивуючий афтозний стоматит (РАС), який зазвичай називають афтами, є дуже поширеним і болісним захворюванням слизової оболонки порожнини рота. Хоча етіологія РАС недостатньо вивчена, певну роль може відігравати низка факторів, зокрема дефіцит харчування.

Наші результати демонструють, що пацієнти з рецидивуючим афтозним стоматитом частіше споживають з їжею вітамін В12 і фолієву кислоту, ніж контрольна група… Ці результати свідчать про те, що споживання достатньої кількості цих вітамінів може бути корисною стратегією для зменшення кількості та/або тривалість епізодів РАС.

Які умови пов’язані з дефіцитом фолієвої кислоти?

Основним станом, пов’язаним з дефіцитом фолієвої кислоти, є фолієво-дефіцитна анемія, або, кажучи медичною мовою, мегалобластна анемія. Це відбувається, коли організм, якому не вистачає достатньої кількості вітаміну В12 або вітаміну В9, починає виробляти аномально великі кров’яні клітини, і їх стає менше.

Однак це не єдиний стан здоров’я, пов’язаний із дефіцитом фолієвої кислоти. Умови, пов’язані з дефіцитом фолієвої кислоти, також можуть включати серцево-судинні захворювання та певні типи раку.

Коли у вагітних жінок є дефіцит фолієвої кислоти, це може збільшити ризик дефектів нервової трубки у новонароджених. Дефекти нервової трубки — це категорія неврологічних розладів, які можуть бути пов’язані з вадами розвитку спинного мозку, включаючи spina bifida, аненцефалію, менінгоцеле, мієломенінгоцеле та синдром зв’язаного спинного мозку.

Причини дефіциту фолієвої кислоти

Неадекватне харчування

Основною причиною дефіциту фолієвої кислоти є неправильне харчування через недостатню кількість продуктів, багатих на фолієву кислоту. Продукти, багаті фолатом або фолієвою кислотою, включають цитрусові, темно-листові зелені овочі, бобові, спаржу, яйця, горох, горіхи, ягоди тощо.

Порушення всмоктування

Порушення всмоктування є ще однією основною причиною дефіциту фолієвої кислоти. Це може бути спровоковано захворюванням, певними ліками, надмірним споживанням алкоголю або вагітністю та годуванням груддю.

Проблеми з мальабсорбцією, пов’язані з такими захворюваннями, як целіакія або хвороба Крона, можуть перешкоджати засвоєнню фолієвої кислоти. Надмірне вживання алкоголю може перешкоджати засвоєнню та метаболізму фолієвої кислоти.

Певні ліки

Деякі препарати можуть впливати на рівень фолієвої кислоти, тому важливо зберігати повний список ліків і добавок, які ви приймаєте, і ділитися ними зі своїм лікарем.

Певні ліки, такі як протисудомні або протисудомні препарати (наприклад, фенітоїн, карбамазепін), метотрексат, сульфасалазин і специфічні антибіотики (наприклад, триметоприм), можуть зменшити всмоктування або використання фолієвої кислоти, потенційно призводячи до підвищеного ризику дефіциту фолієвої кислоти.

Як лікувати дефіцит фолієвої кислоти?

Shutterstock

Якщо у вас є відомий дефіцит фолієвої кислоти, лікар, швидше за все, порекомендує змінити дієту, а також додавати фолієву кислоту.

Встановлення комплексного плану харчування разом із зареєстрованим дієтологом при доповненні фолієвої кислоти має вирішальне значення для запобігання дефіциту в майбутньому. У важких випадках може знадобитися внутрішньовенне введення фолієвої кислоти.

Чи можна запобігти дефіциту фолієвої кислоти?

Експерти кажуть, що також можна запобігти дефіциту фолієвої кислоти до того, як він почнеться. Раутенштейн рекомендує розпочати зі збалансованої дієти, багатої на продукти, що містять фолієву кислоту, наприклад, листову зелень, бобові, цитрусові, збагачені злаки, а також приймати добавки з фолієвою кислотою та пренатальні вітаміни, якщо ви вагітні.

Регулярний моніторинг рівня фолієвої кислоти та підтримання постійного споживання фолієвої кислоти також може допомогти запобігти дефіциту фолієвої кислоти. Важливо знати, чи є у вас підвищена потреба у фолієвій кислоті, і споживати достатньо, щоб запобігти дефіциту.

Для кожного важливо споживати, засвоювати та використовувати достатню кількість фолієвої кислоти. Якщо у вас є симптоми, що вказують на дефіцит, вам слід поговорити зі своїм лікарем, щоб вимагати аналізу сироватки крові або іншого пов’язаного тестування, щоб підтвердити це. Змінивши свій раціон, почавши режим прийому добавок фолієвої кислоти та усунувши будь-які основні причини, ви, ймовірно, побачите покращення своїх симптомів і стану.

Прокрутка до верху