Як вирощувати гладіолуси і доглядати за ними

Мало які квіти можуть так захоплювати дух, як гладіолуси. Незалежно від того, чи ростуть вони на відкритому повітрі, чи скомпоновані у приголомшливий букет, ці високі, вражаючі квіти пропонують яскравий, красивий колір.

Існують сотні різновидів квітів гладіолусів майже будь-якого кольору та форми. Ось як посадити цих літніх квітучих красунь у своєму саду.

 • Ботанічна назва:  Gladiolus palustris
 • Загальна назва:  гладіолус, гладіолус, прапорець, лілія
 • Тип рослини:  клубнелуковица
 • Зрілий розмір: 60-150 сантиметрів 
 • Вплив сонця:  Повне сонце
 • Тип ґрунту:  Середньородючий, добре дренований ґрунт
 • pH грунту:  6,0 – 6,5
 • Токсичність:  токсичний для людей, собак, котів і коней

Догляд за рослинами

Коли гладіолуси посаджені навесні, вони не вимагають догляду, схожі на тюльпани. Обов’язково тримайте ґрунт постійно вологим, але не мокрим протягом весни та літа, щоб забезпечити належний ріст, а потім скоротіть полив, коли цвітіння зів’яне. У зонах 7 і вище цибулини гладіолусів повинні мати можливість перезимувати та відростити навесні.

Зрізайте гладіолуси для складання букетів, коли починають розпускатися перші суцвіття на колосі. Збирайте живці рано вранці або рано ввечері, а не в полуденну спеку, переконавшись, що на рослині залишилося принаймні чотири листки, щоб клубнелуковицы могли повністю розвинутися.

Найкращі умови для вирощування гладіолусів

Гладіолуси найкраще ростуть і матимуть найяскравіші кольори на сонячній ділянці з добре дренованим супіщаним ґрунтом. Якщо у вас дуже важкий глинистий ґрунт, змішайте компост і кондиціонер для ґрунту, щоб розпушити його та додати родючості.

Квіти гладіолусів ростуть із бульбоцибулин, які зберігають їжу для рослини під землею. Висаджуйте бульбоцибулини гладіолусів приблизно на відстані від 15 до 25 см одна від одної та на глибину від 5 до 20 см; більші клубнелуковиці потрібно садити глибше. Висаджуйте в групах від семи до 10, щоб створити привабливі групи квітів.

Гладіолуси можна висаджувати на відкритому повітрі за два тижні до останніх заморозків у вашій місцевості, і вони повинні зацвісти до середини літа. Щоб мати додаткові хвилі цвітіння до початку осені, висаджуйте більше клубнелуковиц кожні два тижні до початку літа.

Види гладіолусів

Існує три основних види гладіолусів, на які варто звернути увагу. Гібриди Grandiflora — це те, про що ви, ймовірно, думаєте, коли уявляєте ці вражаючі квіти — високі колоски великих, красивих квітів, які можуть досягати 15 см у поперечнику. Вони можуть виростати до 120 см у висоту, і їм може знадобитися опора, щоб залишатися вертикально.

Карликові гібриди грандіфлори менші та компактніші, що робить їх ідеальними для посадки в контейнерах. Вони, як правило, морозостійкі до зони 7. Гібриди Nanus, ще один компактний тип, вирощують менше квітів, але все одно мають гарний колір. Витривалі до зони 5, вони ідеально підходять для холодного клімату.

Як розмножити гладіолуси

Гладіолуси можна розмножити діленням. Коли рослини гладіолусів ростуть, їх бульбоцибулини або цибулини будуть розмножуватися за допомогою вирощуючих бульбочок або менших цибулин. Найкраще дочекатися, поки гладіолуси скупчуються на місці посадки, перш ніж розділити.

Щоб розмножити гладіолуси, викопайте бульбоцибулини і плодоніжки восени, обов’язково вийнявши їх із землі до сильних заморозків (28 градусів). Вам знадобиться лопата, продезінфіковані садові секатори, паперовий пакет, фунгіцид (також званий цибулинним пилом) і садові рукавички.

 1. Обережно обкопайте всю рослину гладіолуса, стежачи за тим, щоб не пошкодити клубнелуковицы. Після того, як ви послабили клубнелуковицу, підніміть всю рослину зверху. Струсіть землю, але уникайте обприскування клубнелуковиц або намочування їх.
 2. Зріжте листя приблизно на дюйм вище верхньої частини клубнелуковиц. Видаліть залишки землі з клубнелуковиц руками, зберігаючи лушпиння цілими. Розкладіть бульбоцибулини в один шар у теплому сухому місці з хорошою циркуляцією повітря на два-три тижні, щоб вони висохли.
 3. Коли клубнелуковици висохнуть, руками видаліть стару (найнижчу) клубнелуковицу, що росте від основи нової, і викиньте стару клубнелуковицю. Ви також можете видалити та зберегти маленькі плоди, які ростуть на зовнішній стороні старої клубнелуковиці. Висаджуйте бадиллі щовесни, і через два-три роки вони стануть достатньо великими, щоб вирощувати квіти.
 4. Помістіть висушені бульбоцибулини гладіолусів і плодоніжки в паперовий пакет і додайте фунгіцидний порошок (так званий цибулинний пил або порошкова сірка), потім закрийте пакет і добре струсіть. Це захистить бульбоцибулини від хвороб в період спокою.
 5. Позначте та зберігайте бульбоцибулини гладіолусів у дихаючому контейнері, наприклад, паперовому, тканинному чи сітчастому мішку або навіть старій парі колготок. Зберігайте їх у холодному, темному, сухому місці при температурі вище нуля, наприклад, у неопалюваному сараї, підвалі або гаражі.
 6. Пересаджуйте клубнелуковицы і клубнелуковицы навесні.

Поширені проблеми з гладіолусами

Якщо місце, де посадили ваші гладіолуси, надто вологе або мокре, клубнелуковиці можуть загнити або утворити цвіль, віруси або бактерії, які можуть перешкоджати росту чи цвітінню. Виберіть ділянку з добре дренованим ґрунтом і посадіть неушкоджені бульбоцибулини.

У зонах вирощування 6 і нижче, бульбоцибулини можуть не пережити зиму на відкритому повітрі. Викопайте бульбоцибулини восени і зберігайте їх у прохолодному, темному, сухому місці, а потім пересадіть восени.

Шкідники можуть пошкодити клубнелуковицы і не дати гладіолусів зацвісти. Гризуни можуть з’їсти або викопати цибулини, щоб вони взагалі перестали рости, тоді як комахи, такі як трипси, пошкодять бутони ще до того, як вони розпустяться. Будьте обережні з цим при посадці.

Поширені запитання

Чи простий у догляді гладіолус? 

Так, за гладіолусами легко доглядати. Після посадки вони вимагають мінімального догляду, але винагороджують садівників яскравим барвистим цвітінням.

Як швидко ростуть гладіолуси?

Для літніх квітів можна посадити цибулини гладіолусів навесні. Очікуйте цвітіння через 70-90 днів після посадки, залежно від сорту.

Чи можна гладіолуси ростити в кімнатних умовах?

Так, гладіолуси можна вирощувати в кімнатних умовах у горщиках. Обов’язково тримайте їх у вікні, що виходить на схід або південь, де вони будуть отримувати щонайменше вісім годин сонячного світла щодня.

Прокрутити вгору