Як сіяти і вирощувати мак

Майже неможливо почуватися нещасним, дивлячись на море маків. Незалежно від того, фарбують вони кукурудзяне поле в червоний колір або вкраплюють квіткову облямівку червоними, гранатовими чи фіолетовими плямами, вони суцільна радість. 

Зблизька чарівні квіти нагадують зім’ятий шовк, а здалеку їх палаючий колір неперевершений. Діти люблять їх, як і більшість дорослих, але, звичайно, для багатьох людей ці життєрадісні на вигляд квіти мають сумну символіку.

З 70 видів два особливо мають неспокійне минуле. Кукурудзяний мак ( Papaver rhoeas ) — це квітка Дня пам’яті, яка використовується як символ вшанування та скорботи. Це не лише тому, що його червоні пелюстки символізують кров, пролиту на війні, а й тому, що він ріс на полях битв Першої світової війни. Здатне залишатися життєздатним під землею протягом десятиліть, закопане кукурудзяне насіння маку проросло під впливом сонячного світла під час копання ґрунту. окопи та обстріли землі, що спричинило її розквіт під час та після боїв.

Історія його двоюрідного брата, опіумного маку, швидше погана, ніж сумна. У його сильнодіючому ядрі лежить препарат, який здавна використовувався для пригнічення болю та викликання приємного сп’яніння, бачень і сну (латинське P. somniferum означає сонливий). Через те, що британці незаконно продавали його в Китай, P. somniferum відповідальний за дві опіумні війни; і він невіддільний від війни в Афганістані, де його вирощують у надлишку, що становить приблизно 90% світових поставок героїну.

Батьківщиною опіумного маку є Середземномор’я, який займав важливе місце в стародавньому світі. Його вирощували як харчову культуру для отримання насіння та олії в неолітичній Європі та використовували в релігійних ритуалах. Мінойці на Криті поклонялися богині, яка зображена з опіумним маком, що пронизує лоб; грецьке божество Деметра була заспокоєна маками після того, як її дочку Персефону викрали; і маки були священними для Гіпноса та Морфея, які керують сном і сном. У «Метаморфозах» римський поет Овідій описує дім бога сну: «Глибоко в печері мешкає сонний бог…». . . навколо його входу ростуть маки та трави, з яких глянцева ніч підносить сон і розносить його по темніючій землі».

З середньовіччя до 19 століття опіум використовувався для викликання блаженного ступору, схожого на сновидіння, і сну як рекреаційний наркотик і широко використовувався як ліки. Прибувши на Захід з арабського світу, його часто приправляли солодкими спеціями та робили з нього настоянку лауданум. Згодом опіумний мак приєднався до кукурудзяного маку на полях битв Першої світової війни, де опіатний морфін використовувався як знеболюючий засіб для поранених солдатів, що зробило цю неприємну квітку знахідкою.

Які маки виростити

Для чудового вогню червоного в середині кордону однорічний Papaver commutatum ‘Ladybird’ має глянцеві яскраво-малинові квіти з чорними вкрапленнями. «Райський» є найяскравішою формою однорічного червоного кукурудзяного маку ( P. rhoeas ), і, як і більшість маків, дає насіння, виробляючи найчервоніші квіти, які тільки можна собі уявити, кожного літа. «Bridal Silk» — це гарна біла форма P. rhoeas , а «Pandora» — це приглушений відтінок вінтажного фіолетового та рубінового з сірим.

Для тліючого насиченого бархатистого цвітіння на високих стеблах є багато чорнобривців ( P. somniferum ) на вибір. «Black Beauty» (махрові квіти) і «Lauren’s Grape» (поодинокі квіти) — це декадентські відтінки бордового та дамсонового. «Boudoir Babe» має подвійне малинове цвітіння, а «Cherry Glow» — одинарне карміново-червоне. Якщо ви віддаєте перевагу темно-червоному, то «Victoria Cross» має вражаючі червоні пелюстки, позначені білим, над характерним сріблясто-блакитним листям P. somniferum . Усі опіумні маки є однорічними рослинами та захоплені самосівами, як і чудовий каліфорнійський мак ( Eschscholzia californica ), який горить яскраво-помаранчевим спереду. “Thai Silk Pink Champagne” – це більш м’який рум’яно-персиковий каліфорнійський мак, а “Red Chief” – це блискуче-червона форма.

Щоб насолодитися маками у вазі, P. nudicaule (ісландський мак) є обов’язковим дворічним видом. Він дає розкішні великі квіти, які нагадують креп-папір і пахнуть спеціями. Champagne Bubbles — це гарне поєднання червоного, оранжевого, жовтого, білого та рожевого. Оскільки вирощувати з насіння складно, варто купувати їх уже вирощеними.

Найвідомішими з багаторічних маків є, звичайно, гламурні східні ( P. orientale ), які на початку літа дають величезні чашеподібні квіти над волохатим зеленим листям. «Goliath» і «Türkenlouis» — чудові блискуче-червоні форми. «Burning Heart» — прозоро-рожевий, а «Patty’s Plum» — вишуканий виноградний відтінок.

Однак є багато менш відомих багаторічних рослин, які пропонують більш неформальну красу. Для радісних помаранчевих тонів P. pilosum subsp. spicatum має зморшкуваті квітки абрикоса над повстяним сірим листям; іспанська P. rupifragum все літо дає помаранчеві квіти з цигаркового паперу; і червоний роговий мак, Glaucium corniculatum, має сяючі червоні квіти, які дозрівають до темно-помаранчевих, над сріблясто-блакитними пушистими листками. P. dubium subsp. lecoqii ‘Albiflorum’ має чудові дрібні рожеві квіти з білими вкрапленнями, а великі квіти білого мексиканського маку Argemone grandiflora розкриваються на високих стеблах над колючим сизим листям.

Як сіяти і садити мак

Сійте стійкі однорічні рослини (наприклад, чорнобривський мак) безпосередньо в квітні або вересні. Дотримуйтесь інструкцій на упаковці насіння, але більшість насіння маку слід сіяти неглибоко в дуже добре дренований ґрунт на відкритому, освітленому сонцем місці. Багаторічні маки користуються такими ж умовами, тому перед посадкою закопайте компост або пісок, щоб покращити дренаж, якщо ви перебуваєте на важкому ґрунті.

Як виростити мак

Маки не терплять занадто великої конкуренції, тому дайте їм простір на сонячному відкритому грунті. Грунт має бути добре дренованим і помірно родючим. Однорічні рослини справляються на бідному грунті, але P. orientale віддає перевагу набагато багатшу землю. Бджоли люблять різноманітні одинарні та напівмахрові маки, багато з яких мають чорний або фіолетовий пилок, і будуть частіше їх відвідувати, якщо вони вирощуються на захищеному сонці.

Залиште головки перцю на однорічних формах, якщо ви хочете, щоб вони самосівалися; Майте на увазі, що якщо вирізати або зрізати маки для вази, сік токсичний і може забруднити одяг.

Більшість маків поклоняються сонцю, але помаранчевий і жовтий валлійський мак ( P. cambricum ) і сліпучі гімалайські блакитні маки (наприклад, меконопсис «Slieve Donard») процвітають у тінистих місцях, а також мають кислий добре дренований ґрунт. , але вологий. Сині маки важко вирощувати, якщо ви не живете в регіоні з прохолодним і вологим літом, наприклад у Шотландії.

Шкідники та хвороби маку

Деякі види маку (включаючи P. rhoeas і E. californica ) загалом не уражені шкідниками та хворобами. Однак інші види маку (зокрема P. orientale та P. nudicaule ) можуть уражатися пероноспорозом у вологих умовах, а також можуть бути схильні до грибкового в’янення та попелиці. Важливо захистити ісландський мак від слимаків, як розсаду, так і дорослу рослину. Але, загалом, маки — це невибагливі рослини, які необхідні для того, щоб наповнити літній сад яскравими кольорами.

Прокрутка до верху