Як виростити ожину в домашніх умовах – для гарних урожаїв солодких літніх плодів

Ожина — це плоди, які часто ростуть у дикій природі, хоча є багато видів, які можна вирощувати вдома. Їх легко вирощувати, а плоди, які ви можете отримати від сортів, вирощених для вирощування на задньому дворі, солодші, ніж ті, які зазвичай готують.

Ожина легко доступна в магазинах або в Інтернеті, і це одна з найкращих ожин, які ви можете додати на будь-який подвір’я. Після встановлення вони можуть давати велику кількість плодів і не вимагають багато догляду, окрім тренування та щорічної обрізки ожини.

На вибір є багато сортів ожини різних розмірів – від великих сильнорослих рослин до сучасних компактних сортів, які ідеально підходять для маленьких присадибних ділянок. Різні сорти також можуть мати різний час урожаю, від початку літа до осені, а також є типи без колючок, щоб зробити обрізку та збір менш клопіткою. Купуючи ожину, ви часто побачите її в групах залежно від її звички росту та наявності у неї шипів.

Де посадити ожину

Ожина процвітає на сонці, і в ідеальному місці буде щонайменше шість годин прямого сонячного світла на день. Чим більше сонячного світла ви зможете забезпечити рослинам, тим кращим буде ваш урожай. У більш спекотних зонах ожина може переносити деяку тінь, але в інших місцях ви хочете забезпечити їй місце на повному сонці. 

Рослини збираються жити на своєму місці протягом багатьох років і потребують типу ґрунту, який є родючим і добре дренованим. Не садіть ожину в грунт, яка взимку перезволожена. Існують способи скоригувати ґрунт, щоб зробити його більш придатним для ожини, якщо потрібно. Змініть важкі глинисті або піщані ґрунти кількома дюймами високоякісного компосту, щоб покращити структуру та родючість ґрунту. Ідеальний pH ґрунту становить від 5,6 до 6,5. Можливо, вам знадобиться додати до лужного ґрунту підкислювач, наприклад сульфат алюмінію.

При плануванні місця враховуйте збір врожаю. Рослини сильнорослі, а деякі сорти можуть бути дуже великими, до 3 метрів завширшки, тому ви хочете переконатися, що є простір, щоб ходити навколо рослин ожини, щоб збирати ягоди. 

Як посадити ожину

Рослини ожини часто можна придбати в садових центрах, розплідниках або в Інтернет-магазинах як рослини з голим коренем або вирощені в контейнерах. Рослини з голим коренем зазвичай доступні під час спокою з осені до ранньої весни, тоді як ожина, вирощена в контейнерах, доступна цілий рік.

Ідеальний час для посадки ожини з голим коренем і ожини, вирощеної в контейнерах, настає ранньою весною – коли рослини перебувають у стані спокою, погода прохолодна, а земля, як правило, волога. Посадка восени можлива в більш теплому кліматі, але рекомендується весна, оскільки холодні зимові температури можуть пошкодити щойно висаджені кущі.

Висаджуйте рослини, вирощені в контейнерах, у великі ямки на тій самій висоті, що й у горщику, тоді як яма для ожини з голим коренем має бути достатньо великою, щоб умістити кореневу систему, а коріння мають бути приблизно на 5-8 сантиметрів нижче поверхні. Засипте ґрунт у лунки та обережно притисніть його, щоб ожина була міцно посаджена, потім добре полийте.

Якщо ви садите кілька ягід ожини в ряди, сорти зі звичайним звичаєм найкраще висаджувати на відстані 1.8-2 метри один від одного, а прямостоячі сорти слід садити ближче один до одного, приблизно на відстані 90-100 сантиметрів між рослинами.

Як виростити ожину – догляд за кущами

Ожина — це сильнорослі та швидкорослі рослини, які, швидше за все, потребуватимуть решітки або конструкції, щоб на них можна було привчити рости. Прямостоячі види можуть підтримувати себе, але ожина, що тягнеться, потребує опори, щоб тримати її під контролем і рости у вертикальному положенні, а також це може полегшити збирання врожаю. 

Полив є ключовим завданням догляду, особливо в перший сезон рослини. Регулярно стежте за тим, коли поливати рослини, і особливо дбайте про те, щоб ґрунт був вологим влітку.

Для отримання високого врожаю ожині потрібна регулярна вода. Полив дуже важливий під час формування плодів. Розгляньте можливість встановлення крапельного зрошення, щоб полегшити полив і зменшити кількість вологи, що втрачається через надмірне розбризкування та випаровування.

Ранньою весною рослини отримають користь від підгодівлі збалансованим добривом із співвідношенням NPK 10-10-10. Під час вирощування ожини мульчування також має бути одним із головних у вашому списку справ. Нанесення шару мульчі щовесни після підгодівлі допоможе ґрунту зберегти вологу та придушити конкуренцію з боку бур’янів. 

Регулярна обрізка має вирішальне значення» для здорової ожини та отримання чудового врожаю фруктів. Видаліть мертві або хворі тростини та прорідьте рослини, щоб забезпечити циркуляцію повітря та проникнення сонячного світла.

При обрізанні ожини щороку видаляйте старі плодоносні стебла біля основи після збору врожаю. Самі стебла є дворічними, і після того, як вони плодоносять, вони закінчуються, і їх потрібно зрізати повністю до рівня землі пізньої осені. 

Як збирати ожину

Ожину можна збирати з середини літа до початку осені, залежно від сорту та клімату. Ягоди дозрівають протягом трьох тижнів або більше, і може бути корисним використовувати сітку, щоб захистити плоди від птахів, коли вони розвиваються. 

Стиглі плоди повністю чорні, пухкі та соковиті. Вони легко від’єднаються від рослини, коли дозріють, і їх потрібно обережно збирати. Збирайте фрукти регулярно, коли вони дозрівають, щоб отримати їх вищої солодкості, і вони залишатимуться свіжими протягом кількох днів після збору. Фрукти можна заморозити або перетворити на джеми чи желе.

Як виростити ожину в горщику

Ожину можна вирощувати у великих горщиках у контейнерному саду, якщо ви хочете вирощувати її на внутрішньому дворику чи терасі. Найкраще підходять менші компактні сорти, однак усі сорти можна вирощувати в горщиках, оскільки вирощування в контейнерах обмежить їх зростання. 

Виберіть великий горщик шириною не менше 45 сантиметрів з хорошими отворами в дні для дренажу. Наповніть контейнер сумішшю для горщиків, яка добре дренує, і посадіть вибрану ожину. Розташуйте його на сонячному місці на задньому дворі та регулярно поливайте – рослини, вирощені в горщиках, потребуватимуть частішого поливу, ніж рослини, які вирощуються в землі. Перевіряйте рівень вологи на кілька дюймів під поверхнею під час поливу рослин у контейнері, щоб уникнути надмірного поливу та ризику загнивання коренів

Як виростити ожину з насіння

Зазвичай ожину вирощують з куплених рослин або живців, однак можна виростити ожину з насіння. Насіння має пройти період холодної стратифікації перед посівом, і це можна зробити в холодильнику приблизно 6-8 тижнів.

Посійте насіння в лотки або маленькі горщики, наповнені хорошою сумішшю для початкового посіву. Посійте їх на глибину 1 сантиметра і злегка накрийте компостом або вермикулітом. Насіння має бути вологим при температурі близько 20°, щоб забезпечити гарне проростання.

Розсаду можна пересаджувати в окремі горщики більшого розміру, коли вони стануть достатньо великими, щоб продовжувати вирощувати їх на сонячному місці. Молоді кущі ожини можна висаджувати на остаточне місце в грунт навесні, коли мине ризик заморозків.

Як виростити ожину з живців

Щоб отримати більше кущів для присадибної ділянки, можна взяти живці ожини. Стеблове зрізання є найкращим способом гарантованого успіху, і його можна зробити швидко та просто. Завжди використовуйте чисті та гострі садові інструменти, щоб брати живці, оскільки було б помилкою спробувати розмножити живці за допомогою брудних і тупих інструментів.

Стеблові живці потрібно зрізати наприкінці весни. Зрізати близько 10-15 сантиметрів від кінця здорових стебел. Помістіть їх у горщики, наповнені сумішшю для горщиків, яка добре дренує, і тримайте їх у місці, захищеному від прямих сонячних променів. Регулярно зрошуйте живці, і протягом 4 тижнів має розвинутися коріння. 

Ожину також можна розмножувати за допомогою кореневих живців восени або відводками верхівок на початку осені, коли ви прикріплюєте кінець стебла до землі та даєте йому вкоренитися протягом зими. 

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ

Чи можна виростити ожину з ожини? 

Виростити ожину можна з ожини, купленої в магазині або зірваної з існуючого куща. Однак вирощування ожини з насіння є повільним процесом, і якщо у вас є існуючі рослини, рекомендується вирощувати нові з живців. Ризик спроби виростити ожину з куплених у магазині плодів полягає в тому, що ви не знаєте сорт чи гени насіння – немає гарантії, що ви отримаєте ті самі плоди на будь-якій рослині, яка росла. Деякі фрукти обробляють хімікатами, щоб запобігти проростанню, а насіння також може переносити хвороби.

Сучасні сорти м’яких фруктів тепер означають, що є більше варіантів для компактних рослин, щоб отримувати врожай у горщиках на терасі, патіо чи балконі. Наприклад, ви можете отримати спеціально виведені сорти для вирощування малини в горщиках, щоб отримати багато смачних плодів на невеликих просторах.

Прокрутити вгору