6 корисних властивостей матча, про які вам варто знати

Швидше за все, якийсь напій з кофеїном є частиною вашої ранкової рутини: декому з нас просто потрібен додатковий поштовх, щоб розпочати роботу чи отримати сили протягом робочого дня. Хоча зазвичай вибирають каву, інші віддають перевагу чаю, і якщо ви належите до останнього табору, ви, напевно, чули про матчу. Але навіть якщо ви знайомі з назвою, ви можете не знати, що саме це за сорт чаю або як він може покращити ваше здоров’я. На щастя, наші експерти тут, щоб розібрати це для вас і пояснити всі переваги матча, які роблять його чудовим вибором.

Що таке матча?

Як і зелений чай, матча виготовляється з рослини Camellia sinensis.

Однак його вирощують і збирають інакше, ніж традиційний зелений чай. Чай матчу вирощують у тіні, що збільшує вміст хлорофілу в чаї, надаючи йому яскраво-зелений відтінок. Листя чаю потім збирають і подрібнюють у дрібний порошок. Традиційно його використовували в японських чайних церемоніях протягом століть, але нещодавно це стало популярний в Україні та Європі через його користь для здоров’я.

Існує два різних сорти матча: церемоніальний і кулінарний.

Матча церемоніального сорту є найякіснішою з доступних і, як правило, має більш яскравий зелений колір, тоді як кулінарний сорт має більш терпкий смак і, як правило, має трохи тьмяніший зелений відтінок порівняно з церемоніальним.

Смак матчі зазвичай «землистий і трохи гіркуватий, але церемоніальний чай матча матиме більш м’який смак.

Але навіщо пити матчу? Читайте далі, щоб дізнатися все про його численні переваги.

Переваги Matcha

Це може зменшити запалення

Хоча весь зелений чай містить антиоксиданти, але матча виділяється з натовпу.

У всіх видах зеленого чаю багато антиоксидантів, однак матча містить у три рази більше антиоксидантів, ніж інші зелені чаї.

Ці антиоксиданти допомагають зменшити запалення та «пом’якшити шкідливий вплив канцерогенів та інших вільних радикалів, які завдають шкоди нашим клітинам.

Це може сприяти спокійній енергії

Експерти вказують на високий рівень L-теаніну в матчі. Ця амінокислота відома тим, що сприяє розслабленню та покращує розумову концентрацію.

L-теанін сприяє заспокоєнню та рівновазі в організмі. Це підтримує сяючу шкіру, спокійну енергію (не збоїв) і здоровий метаболізм!

Це може підвищити роботу мозку

Матча допомагає підбадьорити мозок, який вам потрібен вранці. Це значною мірою завдяки вмісту кофеїну, оскільки матча перевершує інші зелені чаї цієї категорії.

У чаї матча також може бути більше кофеїну порівняно з іншими зеленими чаями. Зелений чай може містити від 11 до 25 міліграмів на грам (мг/г), тоді як матча містить від 19 до 44 мг/г.

У поєднанні з L-теаніном матча навіть покращує пам’ять, мотивацію та відчуття благополуччя.

Хоча і L-теанін, і кофеїн можуть бути ефективними самі по собі, дослідження показали, що вони ефективніші разом, що робить зелений чай ідеальним чаєм для психічної підбадьорення.

Наявність L-теаніну також може зменшити ймовірність страшного «зриву кофеїну», даючи вам відчуття розслаблення замість нервозності.

Це може сприяти здоров’ю серця

Більше того, дослідження показують, що матча корисна для здоров’я серця — знову ж таки, завдяки старому доброму L-теаніну, а також іншій сполукі під назвою епігалокатехінгалат (EGCG).

Дослідження показують, що L-теанін у зеленому чаї може сприяти здоров’ю серця, знижуючи рівень холестерину ЛПНЩ, частоту серцевих скорочень і артеріальний тиск.

Також було показано, що EGCG знижує «поганий» холестерин ЛПНЩ і покращує рівень цукру в крові.

EGCG, що міститься в чаї матча, сприяє здоров’ю серця, покращуючи чутливість до інсуліну, регулюючи рівень цукру в крові та зменшуючи запалення та окислювальний стрес, що є ключовими факторами в профілактиці серцево-судинних захворювань.

Це може підтримувати втрату ваги

І кофеїн, і ECGC (який діє як антиоксидант) допомагають досягти цілей втрати ваги, оскільки вони прискорюють метаболізм і пригнічують апетит.

Чай матча може бути корисним для тих, хто хоче схуднути. Дослідження в основному зосереджені на екстракті зеленого чаю. Проте матча містить у 10 разів більше поліфенолів, ніж зелений чай. Дослідження показують, що EGCG може допомогти зменшити загальну вагу та окружність талії, зменшуючи гормони, які змушують вас відчувати голод.

Це може допомогти в профілактиці раку

Ви можете бути здивовані, дізнавшись, що матча може навіть допомогти запобігти раку. EGCG може бути особливо корисним для зниження ризику певних типів раку.

Одне дослідження показало, що вживання матчі може зменшити ризик раку товстої кишки та раку жовчовивідних шляхів.

Розподіл харчування матча

Як і в інших чаях і кавових напоях, калорії в чашці матчі залежатимуть від способу приготування та кількості, яку ви п’єте. За даними Nio Teas, одна чайна ложка матчі становить приблизно п’ять калорій, але вам також потрібно враховувати калорійність і поживну цінність будь-якого молока чи підсолоджувача, які ви додаєте.

Матча містить вітаміни А, С, Е, К і деякі вітаміни групи В, а також такі мінерали, як кальцій, залізо, калій, магній і фосфор.

Як приготувати матчу

Це порошкоподібний зелений чай, виготовлений із цілого меленого листя. (Це відрізняється від інших чаїв, де листя замочують у пакеті, а потім викидають.)

Напій матчу можна приготувати на воді або молоці на ваш вибір. Щоб приготувати традиційним способом, помістіть потрібну кількість порошку зеленого чаю матча в миску та додайте краплю окропу. Потім ви використовуєте віночок для матчі, який називається часен (або традиційний кухонний віночок, якщо у вас немає часена), щоб сформувати пасту.

Потім ви додаєте воду, що залишилася, і збиваєте туди-сюди, доки матча повністю не з’єднається, а зверху не утвориться тонка пінка. Ваш чай готовий до пиття та насолоди!

Якщо ви новачок у матчі, пропонуємо змішати її з молоком замість води, щоб отримати латте.

Особисто я люблю змішувати порошок матча з несолодким соєвим молоком, оскільки соя має природний високий вміст білка та здорового жиру, забезпечує багато поживних речовин і має додаткову кремову консистенцію порівняно з деякими іншими рослинними молоками. Ви також можете додати спеції до матча латте, як-от мелений імбир, куркуму, корицю або шматочок мускатного горіха.

Матчу можна використовувати в різних випічках, додавати в смузі або навіть використовувати для приготування домашнього морозива.

Якщо ви шукаєте альтернативу каві або просто інший спосіб розпочати день, подумайте про те, щоб спробувати напій матчу у місцевому кафе чи вдома.

Однак, поряд із усіма позитивними моментами, важливо враховувати споживання кофеїну. Експерти попереджають, що в матчі більше кофеїну, оскільки ви споживаєте цілий лист. Тому майте це на увазі, якщо ви чутливі до кофеїну, вагітні або у вас високий кров’яний тиск.

Прокрутка до верху