Що таке Дамаск? Давайте дізнаємося про цю відому тканину

Незважаючи на те, що зараз це доступно, дамаська тканина виділяє той же рівень розкоші, що й сторіччя тому, коли вона була ознакою королівської родини, знаті та надбагатих. Дамаск, відомий своїми елегантними двосторонніми візерунками, можна використовувати всюди в будинку, від фіранок до постільної білизни та меблів. 

Чи збираєтеся щось купити або просто цікавитесь історією текстильного дизайну, ось вам короткий огляд краси дамаської тканини.

Що таке Дамаск?

Простіше кажучи: дамаск — це тканина, в якій переплітаються два різні типи ниток, щоб створити візерунок з контрастом за кольором, текстурою та блиском. У ткацтві  основа  — це нитки, натягнуті на верстаті по горизонталі, а  качок  — це нитки, вплетені між ними. У дамаській тканині нитка основи складає візерунок, а качок – фон. 

Оскільки візерунок дамаської тканини вплетений, його видно з обох боків. Дамаск двосторонній, хоча передбачається, що є “правильна” і “неправильна” сторона, якщо обидві сторони красиві, немає причин не цінувати їх обидві! 

Історія Дамаска

Історія Дамаска налічує тисячі років, і спочатку він був витканий вручну. Через свою складність ткацтво дамаської тканини було трудомістким заняттям і мало відповідну ціну. Хоча дамаск, як і раніше, має зовнішній вигляд свого непристойно дорогого коріння, його виробництво стало швидким, легким і дешевим з винаходом жаккардового ткацького верстата в кінці 1700-х років. 

Дамаск отримав свою назву від міста Дамаск у Сирії, яке було великим торговим постом на Шовковому шляху. Однак коріння дамаської тканини не з Близького Сходу, а з Китаю, де вважається, що дамаське ткацтво було винайдено близько 300 років до н. Тканина, що лежить в основі цієї техніки, поступово переміщалася на захід Шовковим шляхом. До середньовіччя ремісники Середнього Сходу перетворили регіон навколо Дамаска на світову столицю виробництва дамаської тканини. 

Дамаск потрапив до Європи у пізньому середньовіччі та швидко став сенсацією серед королівської родини, релігії та заможних людей. Легенда свідчить, що Марко Поло ввів дамаст у могутню національну державу Венецію 1295 року. Хоча це правда, що дамаск став надзвичайно популярним у мабуть найвпливовішому європейському порту того часу, дамаск, швидше за все, був завезений на континент хрестоносцями, які викрали досвідчених ткачів з усієї Візантійської імперії і привезли їх до Італії. 

Ранні дамаські тканини ткалися з шовку, але в міру того, як техніка ткацтва поширилася по всьому світу, також використовувалися такі матеріали, як льон та бавовна. Найбільш ранні візерунки дамаської тканини в Європі містили природні мотиви, такі як квіти та фрукти. У епоху Відродження ці візерунки стали складнішими, у них з’явилося більше дизайнерських мотивів, таких як завитки. Багато візерунків, що виникли в ту епоху, досі асоціюються з дамаськими тканинами. 

Після винаходу жаккардового ткацького верстата дамаська тканина стала досить доступною тканиною виготовлення одягу, настінних килимів і драпіровок; хоча він був не настільки дешевий, щоб вважатися доступним для середньої людини, він більше не був ознакою королівської сім’ї і знаті і став популярним серед багатих купців, промисловців та вищих ешелонів середнього класу, що формується. 

На початку 20 століття популярність дамаска вийшла за межі світу текстилю і стала популярною серед дизайнерів друку. Візерунки в стилі дамаської тканини стали з’являтися на промислових товарах всіх типів. 

Як Дамаск використовується сьогодні

Завдяки комп’ютеризованим жаккардовим ткацьким верстатам та техніці друку, дамаські тканини та візерунки дешеві у виробництві, хоча вони зберігають деякі зі своїх елегантних старовинних відчуттів. Дамаські принти можна зустріти в моді, але, перш за все, він найпопулярніший у домашньому декорі. Як тканий матеріал дамаск зазвичай використовується в драпіровці, оббивці та міцній постільній білизні, такому як скатертини та ковдри. Як набивний малюнок дамаск є популярним вибором для килимів і бігових доріжок, так як складність темнішого дамаського матеріалу робить бруд і плями менш помітними. 

Прокрутити вгору