Як вирощувати кали та доглядати за ними

Кали додають кольору та елегантності будь-якому простору, незалежно від того, садите ви сад на задньому дворі чи доповнюєте свою колекцію кімнатних рослин. Ці невибагливі у догляді багаторічні рослини прості в догляді, гарно виглядають у букетах і повертаються з року в рік після невеликого догляду. Ось як вирощувати кали в приміщенні або на вулиці.

  • Ботанічна назва: Zantedeschia aethiopica
  • Загальна назва: лілія калла, зантедескія, лілія арум
  • Тип рослини: Кореневищна трав’яниста багаторічна
  • Зрілий розмір: від 60 до 90 сантиметрів
  • Вплив сонця: Повне сонце до півтіні
  • Тип ґрунту: Багатий, пухкий, добре дренований ґрунт
  • РН грунту: 5,6 – 6,5
  • Токсичність: токсичний для собак, кішок і людей

Догляд за рослинами

Кали не є справжніми ліліями, як тюльпани, оскільки вони ростуть із кореневища, а не з цибулини, але за ними так само легко доглядати.

Висаджуйте кореневища кали на відкритому повітрі після того, як мине небезпека заморозків і температура ґрунту досягне щонайменше 18 градусів. Їх можна садити в землю на глибину від 9 до 12 см і на відстані 18 см один від одного. Обов’язково висаджуйте кореневища кали «вічком» або точкою росту вгору.

Ви також можете посадити кали в контейнері, що має діаметр не менше 30 сантиметрів. Використовуйте добре дренажну суміш для горщиків. Висаджуйте кореневища на відстані 12 см один від одного в контейнери, щоб створити повніший вигляд.

Після посадки кореневища латаття мінімально обробіть, щоб менше вони загнивали. Коли рослини проростуть кілька листків, полийте достатньо, щоб ґрунт залишався постійно вологим, але не мокрим. Після того, як рослини приживуться, підгодовуйте їх збалансованим добривом один раз на місяць згідно з інструкціями на упаковці.

Найкращі умови для вирощування калл

Кали найкраще ростуть на сонці, але вони також добре почуваються в плямистому освітленні або в півтіні. Висаджуйте їх у багату, пухку землю з хорошим дренажем. У прохолодних регіонах вони краще ростуть на більш сонячному місці. Кали люблять вологе середовище біля річок і струмків, але надмірно мокрий ґрунт може спричинити гниття.

Кали можуть зимувати на відкритому повітрі в теплішому кліматі (зони вирощування від 8 до 11), але в холодніших районах садівники повинні планувати викопувати клубнелуковиці кали восени та пересаджувати їх на відкритому повітрі наступної весни. Ви також можете посадити кали в контейнери, щоб було легше заносити їх у приміщення на зиму.

Види калл

Багато різних типів калл мають загострене листя, схоже на меч, і привабливу структуру квіток у формі лопати та листя. Основні відмінності, які ви побачите, полягають у кольорі.

Кали доступні у відтінках червоного, рожевого, оранжевого, жовтого та фіолетового, включаючи строкаті відтінки, на додаток до класичного кремово-білого. «Sunshine» має насичений сонячно-жовтий колір, «Fire Dancer» має вражаючий яскраво-червоний колір, а «Night Cap» має насичено-бордово-фіолетові квіти.

Як розмножити кали

Найпростіший спосіб розмножити кали – діленням кущів дорослих рослин. Це слід робити кожні три-п’ять років, коли грудки почнуть в’янути; більш часте ділення загальмує ріст.

У зоні 8 або теплішій ви можете почекати до закінчення останнього морозу наприкінці зими або ранньої весни, щоб розділити кали. У більш холодному кліматі розділіть кали восени, коли листя почне відмирати.

Використовуйте лопату, щоб підкопати під кореневища кали і обережно підняти їх. Видаліть листя та надлишки ґрунту пальцями (не розбризкуйте зі шланга). Обережно розкрутіть кореневища, переконавшись, що кожна частина має точку росту. Видаліть гнилі або пошкоджені кореневища. Якщо ви перебуваєте в теплому кліматі і ділите кали навесні, ви можете пересадити кореневища на нове місце.

Розділяючи кали восени, залиште кореневища в тінистому, захищеному місці на два-три дні, щоб каллюси закінчилися. Видаліть будь-який висохлий ґрунт, потім помістіть їх у паперовий пакет із цибулинним пилом і струсіть пакет, який покриє кореневища та захистить їх від гниття. Позначте та зберігайте кореневища в прохолодному сухому місці на зиму, а потім пересадіть навесні.

Поширені проблеми з каллами

Найбільші проблеми з каллами, як правило, викликані тим, що рослина отримує занадто багато або занадто мало води. Якщо рослина занадто суха, стебла та листя можуть поникнути або виглядати зів’ялими; дайте рослині більше поливу та переконайтеся, що ґрунт постійно вологий. Однак утримання ґрунту дуже вологим або мокрим може призвести до загнивання коренів.

Інші фактори можуть викликати проблеми з каллами. Грунт без достатньої кількості поживних речовин може спричинити пожовтіння листя. Занадто багато азотних добрив може призвести до поникнення стебла.

Як змусити кали зацвісти

Зазвичай кали цвітуть наприкінці весни або на початку літа, і цвітіння має тривати кілька тижнів. Переконайтеся, що ваші кали мають належний ґрунт і умови освітлення та отримують багато води, оскільки вони віддають перевагу постійно вологому ґрунту. Проблеми з надлишком азоту в ґрунті або недостатнім освітленням також можуть перешкоджати цвітінню калл.

Якщо кімнатна калла в горщику не цвіте, можливо, рослина не змогла пройти необхідний період спокою. Залиште каллу в горщику в стан спокою восени, давши їй висохнути й відмерти, а потім зберігайте її в прохолодному темному місці при температурі близько 13 градусів.

Коли настане весна, дайте каллі в горщику належне освітлення, тепло та воду та підгодуйте її органічним добривом для кімнатних рослин відповідно до інструкцій на упаковці. Рослина піде в активний ріст і повинна знову зацвісти.

Поширені запитання

Чи легко доглядати за каллами? 

Так, кали є досить легкою рослиною, яка не потребує догляду.

Скільки можуть жити кали? 

Рослини кали можуть зберігатися кілька років, якщо їх правильно перезимувати.

Чи можуть кали рости в домашніх умовах?

Так, кали можна вирощувати в кімнатних умовах.

Прокрутити вгору