Як очистити коване залізо за 5 простих кроків

Якщо вам подобається проводити час на кухні, ви, мабуть, уже навчилися доглядати та чистити чавунні сковорідки. Але як щодо інших видів заліза у вашому домі та навколо нього? Через те, що коване залізо — чавун, нагрітий і оброблений за допомогою інструментів — використовується як прикраса або меблі, вимагає дещо іншого процесу, ніж чавун, який ви використовуєте для приготування сніданку.

Після того, як коване залізо сформовано залізним майстром, воно зазвичай використовується для прикрас для воріт, перил і садових меблів. Ви також можете побачити ковані вироби, які використовуються для підсвічників, карнизів для штор або навіть винних стелажів. Незважаючи на те, що коване залізо відносно стійке до корозії порівняно з іншими металами, воно все одно може стати пиловим, брудним та іржавим з часом, тому вам доведеться чистити його відносно часто. На щастя, маючи потрібні інструменти та трохи часу, будь-хто може відновити коване залізо.

Ось як почистити коване залізо як професіонал.

Як часто потрібно чистити ковані вироби?

Частота чищення кованого заліза залежить від того, для чого ви його використовуєте, і від того, наскільки ймовірно накопичення бруду та сміття. Наприклад, якщо у вас є ковані меблі для патіо, ви захочете чистити їх кілька разів на сезон (або як тільки помітите, що вони забруднюються). Оскільки ви не сидите на них, ви можете рідше чистити інші види кованого заліза, як-от паркани та ворота — потенційно один або два рази на рік. Якщо у вас вдома є ковані аксесуари, чистіть їх раз на сезон або за потреби.

Речі, які вам знадобляться

 • Пилосос із насадкою-щіткою
 • Велике відро
 • Ніжне рідке мило для посуду
 • Дистильований білий оцет (за бажанням)
 • Тепла вода
 • Щітки для чищення або міцна губка
 • Серветка або ганчірка з мікрофібри
 • Мийка високого тиску (опція)
 • Скребок для фарби (опціонально)
 • Фосфорна кислота (за бажанням)
 • Дротова щітка (опціонально)
 • Рукавички, маска та захист для очей (опціонально)
 • Наждачний папір середньої щільності
 • Ретушна фарба
 • Пензлик
 • Автомобільний спрей-віск

Крок 1: Видаліть пил

Як і будь-який інший предмет у вашому домі, коване залізо з часом може накопичувати пил. Обов’язково спершу видаліть увесь видимий пил, щоб ефективно очистити залізні вироби. Якщо ваша кована поверхня невелика, ви можете просто скористатися ганчіркою або навіть тканиною з мікрофібри. Але якщо ви працюєте на більшій поверхні, як-от поручні або патіо, ви можете скористатися пилососом.

Просто прикріпіть насадку-щітку до шланга та попрацюйте вгору та вниз по поверхні, щоб позбутися будь-якого пилу та сміття.

Крок 2: Вимийте ковані вироби

Далі настав час видалити надокучливий бруд із вашого кованого заліза. Почніть із додавання кількох крапель м’якого рідкого мильного засобу у велике відро теплої води. Загалом прагніть до однієї столової ложки мила на літр води.

Якщо ви чистите не настільки брудні металеві вироби в приміщенні, ви також можете використовувати м’який розчин оцту та води — просто додайте приблизно півсклянки дистильованого білого оцту на півгалона води.

Потім змочіть губку або щітку відповідного розміру в розчині та очистіть нею поверхню. Щітка середнього або великого розміру добре підходить для великих поверхонь, тоді як ви можете використовувати меншу, яка може досягати вигинів і щілин для обробки деталей.

Крок 3: Промийте чистою водою

Після того як ви ретельно очистите поверхню з кованого заліза, змийте залишки мила. Якщо ви перебуваєте в приміщенні, ви можете використовувати тканину з мікрофібри або ганчірку для чищення, змочену чистою водою, щоб завершити роботу. Коли ви прибираєте більшу відкриту територію, просто розпиліть залишки мила за допомогою садового шланга.

Крок 4: Видаліть іржу

Очистивши залізні вироби від бруду, ви можете підправити їх, видаливши іржаві плями. Для догляду за нею може бути достатньо скребка для фарби або наждачного паперу, але для особливо іржавих плям вам може знадобитися допомога хімічної речовини під назвою фосфорна кислота.

Фосфорна кислота, яка випускається у формі гелю та спрею, перетворює іржу на тверду чорну скоринку, яку легше видалити. Завжди використовуйте фосфорну кислоту на вулиці або в добре провітрюваному приміщенні. Перед нанесенням одягніть рукавички, захист для очей і маску для обличчя. Дайте кислоті постояти на поверхні протягом повних 24 годин, перш ніж торкатися її знову. Потім використовуйте дротяну щітку, щоб позбутися лусочок.

Закінчивши, можливо, ви захочете повторити процес чищення, особливо якщо ви плануєте перефарбувати залізні вироби.

Крок 5: Перефарбуйте за потреби

Пофарбовані залізні вироби, особливо меблі для патіо, можуть бути вразливі до відколів фарби від щоденного використання. Коли коване залізо повністю висохне, ви можете використовувати наждачний папір середньої щільності, щоб згладити будь-які сколені ділянки. Якщо на вашому кованому залізі багато відколів фарби та сміття, мийка високого тиску може краще очистити його перед фарбуванням. Якщо ви використовуєте цей метод, переконайтеся, що поверхня повністю висохне, перш ніж намагатися фарбувати.

Коли поверхня висохне, витріть залишки пилу або сміття сухою тканиною з мікрофібри. Потім пензлем нанесіть відповідну фарбу для ретушування та дайте їй висохнути.

Якщо ви перефарбовуєте великий шматок кованого заліза зі складним дизайном, використовуйте фарбу з балончика замість пензля.

Як довше зберігати засіб для очищення кованого заліза

Очищення кованого заліза вимагає трохи більше часу та енергії, ніж інші домашні справи, тому після того, як ви закінчите чищення чи перефарбування, захистіть його. Спробуйте розпилити автомобільний або спеціалізований віск на поверхню після того, як фарба висохне, щоб додати захисне покриття, яке з часом захистить ваше коване залізо від неприємних подряпин і відколів фарби.

Чищення кованого заліза під час роботи також може збільшити тривалість між глибокими очищеннями (і запобігти непотрібним пошкодженням). Наприклад, якщо у вас є кований гарнітур для патіо, завжди витирайте будь-які бризки та пролиття, коли вони трапляються. Також зверніть увагу на залишки сонцезахисного крему або спрею від комах, які можуть змінити колір кованого заліза.

Прокрутка до верху