топиарное искусство

Топіарне мистецтво та його різновиди

Топіарне мистецтво, як таке, не схильне до будь-якої класифікації.

Є два різновиди – геометричні форми та фантастичні. Стрижуть дерева та чагарники за допомогою шаблону, мотузки, або просто на око. При цьому використовують металеві каркаси, іноді гілки стягують мотузкою. Це досить трудомісткий процес, але перевага у тому, що з майстра необмежений політ фантазії.

До речі, винахід американців – металеві каркаси – багато в чому полегшили роботу, оскільки добре підтримують форму. Але фахівці категорично відмовляються від подібного нововведення, тому що вважають, що рослині заважає каркас, до того ж майстер своєї справи повинен обходитися без шаблону. Ну це право кожного зробити свій вибір. Але в дуже складних конструкціях навряд чи можна обійтися без металевого каркаса, наприклад, таких, як «лебедина шия».

В українських кліматичних умовах бажано встановлювати знімні каркаси, щоб не нашкодити рослинам (під впливом морозу та металу земля сильніше промерзатиме).

топіарне мистецтво3


Топіарне мистецтво спонукало до винаходу різних модифікацій відповідних конструкцій. Серед їх різноманіття є і «довгограючі» конструкції, які можуть служити в межах п’яти років (торфо-сфагумовий наповнювач). У наших кліматичних умовах, вважають фахівці, краще використовувати односезонні металоконструкції, тому інші досить складно доглядати.

Поява каркасів значно змінила підхід до вертикального озеленення.

Воно стало більш багатогранним і кольоровим, мобільним і портативним. Політ фантазії безмежний: можна створити унікальну мініатюру розміром з долоню, або копію Великого театру в Москві.

топіарне мистецтво2

Рослини у «зеленій архітектурі»

Які ж рослини застосовують у «зеленій архітектурі»? Найрізноманітніші: однорічні та багаторічні, кімнатні та вуличні – на будь-який смак. Крім того, все частіше стали використовувати як декор гілки хвойних і вічнозелених рослин, квіти і навіть штучні матеріали.

топіарне мистецтво1


Самшит, тис, лавр – такі рослини використовують у країнах із м’яким кліматом. У нас же, в Україні найчастіше застосовують вербу (які відрізняються різноманітністю), кизильник блискучий (наш північний самшит), глід, клен татарський, грушу, яблуню ягідну, липу та ін.

Це стосується скульптур. Яким віддати перевагу: великим вуличним або мініатюрам (кімнатним) – вирішувати вам. Топіарне мистецтво привнесе у ваше життя позитив і створить неповторний стиль у зимовому саду, на дачній ділянці чи оранжереї.

Прокрутити вгору